wiedźma Margo wiedźma Margo
844
BLOG

SEN O DUSZY (SOFII) i UMYŚLE (LOGOSIE)

wiedźma Margo wiedźma Margo Kultura Obserwuj notkę 44

Zainspirowana notką Arkadiusza Jadczyka oraz dyskusją tam się toczącą (arkadiusz.jadczyk.salon24.pl/317994,niematerialna-rzeczywistosc-giordano-bruno)

Wiedza i mądrość przychodzą i odchodzą. Gdzie prawda, a gdzie kłamstwo? Kto ma o tym rozstrzygać? Istnieją archetypy. Cześć z nich została zapomniana. Idee różne pojawiają sie, znikają, potem znów się pojawiają w trochę odmiennej, zmodyfikowanej formie...

A co ze świadomością? Czy wszechświat to istota samopoznająca siebie? Cóż to za istota - ta poznawana i poznająca jednocześnie? 

Ducha-Duszę/Całość (Absolut) można poznawać bez używania słów czy nawet myśli, dlatego że nie da się tego pojąć umysłem czy ogarnąć rozumem w całości. Ale można rozpoznawać, a nawet wyrażać na przykład swoimi czynami. Można też używać pojęć abstrakcyjnych (na przykład geometrii) do opisywania. Absolut-Abstrakt jako "pojęcie ogólne utworzone w wyniku abstrahowania", nie ma odpowiednika w konkretnym rzeczywistym "przedmiocie", ale może być poznawalny na przykład w formie idei ujętych w symbole-artefakty. 

Arkadiusz Jadczyk w swojej notce przytacza cytaty z Plotyna, który utożsamiał Umysł-Logos także z Bogiem:
"Z Jedni wyłania się pierwsza hipostaza - Umysł (νοῦς nus, który można interpretować zarówno jako Boga jak i grecki λόγος logos)"

Tu, uważam, że utożsamienie Boga z Logosem jest bardzo trafne, chociaż...

Umysł istnieje i to jest przyjęte jako fakt zarówno przez teistów jak i ateistów. Dlatego ateiści mogą dążyć do rozpoznawania Logosa-Umysłu-Boga i definiować to pojęcie na różne sposoby, a teiści mają gotowe "formuły" i dogmaty definiujące pojęcie Boga. Bóg istnieje w tym przypadku jako IDEA UMYSŁU.

Tak, Bóg istnieje - tu jest zgodność teistów i ateistów, ale jaki jest Bóg w swej naturze - tu następują rozbieżności w rozpoznaniu tejże natury.

Cytat z notki A.J.:
"Z Jedni wyłania się pierwsza hipostaza - Umysł (νοῦς nus, który można interpretować zarówno jako Boga jak i grecki λόγος logos), który w akcie samopoznania zwraca się ku sobie, ujmuje i odróżnia siebie jako to, co poznaje (podmiot poznania) i jako to, co jest poznawane (przedmiot poznania). Ów umysł podwojony to druga hipostaza - to jego myśli są wzorcami i przyczynami poszczególnych rzeczy, które wypełniają świat. Dusza pierwsza (ψυχή psyche – najwyższy duch) powstaje, gdy umysł zapatrzony w Jednię tworzy jej ogląd. Dusza pragnie tworzyć, jednak jej moc jest zbyt mała - dlatego też wszystko, co się z niej wyłania (świat zmysłowy) nie jest już samodzielnym bytem - hipostazą." - Plotyn 

Pytam: A czym jest ten "umysł podwojony"? Ciekawostka prawda? Jedna jego część jest niby podmiotem poznania, a druga przedmiotem. Logos jest i to nawet podwojony, a gdzie Sofia-Mądrość-Natura? Została sprowadzona do niemrawej i "zbyt małej" Duszy (psyche), która, co prawda jest "najwyższym duchem", ale niższym od Logosa podwojonego, a tym bardziej pojedyńczego. Coś mi tu nie pasuje... 

Wygląda to na wielki przekręt w dziejach ludzkości - wyrugowanie Duszy (psyche), która jest "najwyższym duchem" na taką "niską" pozycję.

No to napiszę tutaj o moim "objawieniu". Przetwarzając Plotyna trochę :-)

Z Jedni wyłania się pierwsza hipostaza - NATURA WSZECHRZECZY (gr. Σοφια, mądrość, którą można interpretować zarówno jako Boginię Pramacież, naturę rzeczy, przyrodę jak i grecką Σοφια sofię), która jest tym, co jest poznawane (przedmiot poznania). Z niej wyłania się druga hipostaza - Umysł (gr. νοῦς nus, który można interpretować zarówno jako Boga jak i grecki λόγος logos), który jest tym, co poznaje.

Etymologicznie grecki termin "natura" oraz "przyroda" oznaczał to, co staje się, rozrasta i rozradza. Czyli coś bardzo twórczego. Podczas gdy Tales szukał początku natury, to następcy jego zastanawiali się już nie tyle nad jej początkiem, ile nad tym, co w niej jest od początku; i to, co od początku było, jest i będzie, zaczęto nazywać „naturą". W tym znaczeniu, w jakim dziś mówi się o „naturze" rzeczy, w tym filozofowie greccy używali tego wyrazu od wczesnych czasów. Termin, który potocznie oznaczał rzeczy ulegające zmianie, nagle w filozofii zaczął oznaczać to właśnie, co w rzeczach zmianie nie ulega.
Ciekawe, dlaczego i po co?

Owa Sofia to - według mnie - pierwsza hipostaza: podstawowy byt-przedmiot poznania (poznawana) wyemanowany z Absolutu. Sofia-Mądrość-Natura-Przyroda) jest jednocześnie twórczą mądrością i miłością wszechogarniającą, i kocha wszystko, czym jest i co tworzy. Bez wyjątku. Objawia się jako boskość Natury ("Dusza pierwsza -najwyższy duch"). Dlatego jest pasywną i aktywną jednocześnie - tym, co JEST, a postrzeganie jej jako biernej jest zapomnieniem Jej prawdziwej natury. Jest ona niezależna, pełna, nieuwarunkowana i niczym nieograniczona, ale nie jest bierna. 
Uwaga: Ona nie myśli, lecz istnieje i stwarza.

Ów Logos to - według mnie - druga hipostaza: podstawowy byt-podmiot poznania (poznający) wyłoniony z Sofii. Logos(Umysł-Bóg). 
Uwaga: On myśli. 
Ale jego myśli nie są wzorcami i przyczynami poszczególnych rzeczy, które wypełniają świat. Jego myśli mają ten dar, że wychwytują wzorce z oceanu twórczych działań Sofii i nazywają je, segregują i porządkują... To jest jego twórcze dzieło: odkrywanie i poznawanie Sofii (-Natury,Przyrody). Logos jest aktywną istotą, ale zależną od Sofii, uwarunkowaną i ograniczoną, chociaż bardzo bogate i fascunujące są jego przejawy.

Logos-Umysł, który próbuje postrzegać, opisać i uchwycić Sofię-Naturę jest różny od niej; jest aktywną częścią Całości, która myśli. Logos jest tylko częścią Sofii, albowiem to z jej łona się wyłonił. (Niepokalane poczęcie? :-) 

Najpiękniej jest, gdy Sofia i Logos są harmonijną Całością - Absolutem, ale czasem Logos się usamodzielnia i oddziela Sofię od siebie. A nawet próbuje ją sobie podporządkować. Żeby eksplorować Sofię - Naturę, Logos-Umysł próbuje udoskonalać wzory tworzone przez nią i wówczas, gdy udoskonalone - uznaje je za własne. Tworzy, staje się Architektem i czasem w swej pysze zapomina, że rzeczy , które stworzył są jedynie wspaniałymi i często wielce atrakcyjnymi kopiami Natury.


Powiem Wam jeszcze, że całkiem jednak prawdopodobne, że to kobieta pierwsza stworzyła pierwsze koło jako przedmiot użytkowy i używała je w celach praktycznych, (zgodnie ze swoją naturą) nie nazywając tego przedmiotu kołem. A mężczyzna je nazwał, udoskonalał przez wieki i nie omieszkał opisać geometrycznie. I to było piękne :-)

No i jeszcze jedną "tajemnicę" Wam wyjawię.
Zapytacie może, a skąd na przykład wielkie matematyczki się brały?
Albo skąd się brali mężczyźni pełni miłości bezwarunkowej? Ano stąd, że każda ludzka istota, bez względu na płeć ma w sobie obie części: Sofię i Logos. I gdy jest na to gotowa, przypomina sobie o tym. Bo prawda o podwójnych talentach każdej ludzkiej istoty została ukryta i zapomniana tylko dlatego, że Logos zapragnął zawładnąć Sofią i podporządkować ją sobie.

 

" Rzeczywistość składa się z nieskończonego strumienia interpretacji postrzegania, które my, jednostki posiadające specyficzne członkostwo nauczyliśmy się odczuwać jako oczywiste. (...) Nasz odbiór rzeczywistości jest przez nas uznawany za tak niepodważalny, że podstawowe założenie magii traktujące go jedynie jako jeden z wielu opisów, niełatwo przyjąć poważnie." " Don Juan - człowiek wiedzy i nauczyciel Carlosa Castanedy. ------------------------------------------------- dodatek z dnia 13.09.09 "Każdy człowiek tworzy swoją osobistą historię ze swojej własnej i jedynej w swoim rodzaju perspektywy. Po co w takim razie narzucać innym swoją wersję, jeśli będzie ona dla nich nieprawdziwa? Kiedy to zrozumiesz, nie będziesz odczuwać potrzeby obrony tego, w co wierzysz. Nie jest ważne to, aby mieć rację i dowieść innym, że są w błędzie. Postrzegaj każdego człowieka jako ARTYSTĘ, kogoś, kto ma ci do opowiedzenia jakąś historię. Wiedz, że to, w co wierzą inni, jest po prostu ich punktem widzenia, i że nie ma to z Tobą nic wspólnego." Don Miguel Ruiz ------------------------------------------------- -------------------------------------------------- Moje notki "unifikacyjne": 1. Geometria kwantowa 1 2. Geometria kwantowa 2 3. Geometria Kwantowa 3 -wstęp do kwantowej grawitacji 4. Geometria kwantowa 4 5. Torusy 6. Prędkość grawitacyjna a stała Plancka 7. Kwanty światła i eter - część I. 8. Kwanty światła i eter - część II. pozostałe notki w polecane strony

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura